Віталій Бузиль: «Шепетівську громаду гуртує робота на Перемогу»

З початком російського військового вторгнення на територію України перед місцевим самоврядуванням Шепетівки, та й усієї країни загалом, постали виклики, які постійно потребують ухвалення оперативних рішень. До того ж, діяти і реагувати на складні ситуації потрібно швидко, задля безпеки і збереження життя людей. Тож, без перебільшення, гартування громади і міської влади, яка сьогодні працює в умовах воєнного стану, вкотре доводить силу народовладдя, демократії, спільну спроможність чинити гідний опір окупанту.

Про те, як у таких надскладних умовах, в яких сьогодні живе вся країна, працюється шепетівському самоврядуванню, наша розмова з міським головою Віталієм БУЗИЛЕМ.

— Віталію Володимировичу, чи змінилася з початком війни роль місцевого самоврядування?

— Цього тижня ми символічно відзначаємо День волонтера, День Збройних Сил України та День місцевого самоврядування. Звісно, муніципалітети – це першочерговий засіб реалізації інтересів територіальної громади. Сфера відповідальності та залученості значно розширилась. Вся громада гуртується навколо поставлених завдань: збір гуманітарної допомоги, плетіння сіток, пошиття розгрузок, закупівля медикаментів, генераторів, дронів і автомобілів.

Ми – тил, підкріплюючий фронт. Тож у громаді триває ґрунтовна робота із забезпечення ЗСУ, цивільного захисту населення та готовності до ліквідацій наслідків надзвичайних ситуацій.

— Чи вдається громаді у таких складних умовах підтримувати ЗСУ?

У березні на сесії міської ради було затверджено «Програму заходів національного спротиву на 2022 рік». За цією програмою передбачено фінансування на понад 19 млн. гривень на покращення боєздатності ЗСУ та матеріально-технічної бази батальйону територіальної оборони, роти охорони, ДФТГ, сил руху опору, поліції, рятувальників, підприємств критичної інфраструктури.

Більше того, наша громада доправила для ЗСУ майже три десятки позашляховиків. Я їздив на передову 7 разів і майже кожного разу мав місію доправити авто з усім необхідним.

— Які роботи здійснюються для захисту громади на місцях?

— Багато зроблено та профінансовано у напрямку цивільного захисту населення. За станом на 24 лютого у громаді було 2 робочих точки системи електронного сповіщення населення про небезпеку ракетних ударів з повітря. Сьогодні таких «сирен» є 16.

Для розгортання «пунктів незламності» ми придбали пневмокаркасний самонадувний намет, де чергують працівники Шепетівського районного управління ГУ ДСНС України. Ще ряд таких пунктів розгортаємо у громаді та комплектуємо. Наразі у процесі придбання ще двох таких намети.

У рамках підготовки до надзвичайних ситуацій за кошти бюджету громади були закуплені додаткові генератори, акумулятори, ємності для води, профінансовано облаштування найпростіших укриттів, ремонти захисних споруд та закуплено резерв пального. Реалізовано заходів на суму понад 3 млн. гривень.

Понад 6 млн. 600 тис. гривень було витрачено з бюджету міста для ліквідації наслідків військової агресії росії 24 серпня. Мова йде про встановлення вікон на сходових клітинах у багатоповерхівках, у закладі освіти та дошкілля, закладі охорони здоров’я, а також про ремонти покрівель об’єктів соціальної інфраструктури, закупівлю будівельних матеріалів та проведення робіт.

— Чи багато внутрішньо переміщених осіб прийняла Шепетівська громада за період повномасштабного вторгнення?

— На обліку в управлінні праці та соціального захисту населення за станом на 1 грудня перебуває майже 5000 внутрішньо переміщених осіб, а тих, хто проживав у Шепетівці транзитом, у рази більше – близько 15000. Із цієї кількості 240 осіб проживають у трьох гуртожитках навчальних закладів міста, два з яких ми відновили «з нуля», за кошти бюджету громади та спільними зусиллями мешканців. Ми здійснюємо постійну видачу гуманітарної допомоги, продуктів харчування, гігієнічних засобів, дитячого харчування, тощо.

Відбувається комунікація з благодійними організаціями, які реєструють бажаючих отримати грошову допомогу, таких як ООН, ЮНІСЕФ, Міжнародної організації з міграції. Також формуються списки ВПО на отримання гуманітарної допомоги від різних благодійних фондів та релігійних конфесій (церков). На постійній основі здійснюється прийом пропозицій щодо здавання помешкань для проживання у них ВПО.

З перших днів прибування здійснювалося харчування переселенців силами волонтерів громади на базі закладів освіти. Згодом ця стаття фінансувалася за кошти міського бюджету та у співпраці з гуманітарною організацією «World Central Kitchen» на суму близько пів мільйона гривень.

— Чи не втрачають шепетівчани активність у благодійності?

— Упевнений, що не втрачають. Всі усвідомлюють, що війна триває. У Шепетівській громаді діє ряд волонтерських осередків, організацій та волонтерів, які працюють самостійно. Нашій громаді активно допомагають громада німецького міста Трір та наш земляк Артур Карась, Шепетівська міськрайонна організація Товариства Червоного Хреста України, фонд «Карітас», європейські друзі з німецько-українського товариства міста Кіль, міжнародної гуманітарної організації MEDCAR та інші. Якщо перераховувати всіх волонтерів міста поіменно, то список буде вражаючим. Але я особисто безмежно вдячний кожному!

Наші волонтери неймовірні. Вони забезпечують і ВПО, і наших захисників будь-чим необхідним від продуктів харчування, маскувальних сіток, медикаментів до дронів та автомобілів. Волонтери як у Шепетівці, так і за кордоном, у діаспорі, роблять колосальну роботу для підтримки наших захисників.

За можливості наша громада і сама підтримує прифронтові території. Уже кілька разів ми направляли гуманітарну допомогу, продукти харчування та засоби гігієни громадам Херсонщини, Харківщини у співпраці з ВО «Харків», у м. Запоріжжя, спільно з Ротарі-клуб «Запоріжжя-Хортиця», та до м. Бучі. Радий, що маємо таку можливість. Надзвичайно вдячний за таку колосальну роботу!

— У соцмережах іноді побутує думка, що ремонтні роботи у громаді зараз «не на часі», що всю фінансову підтримку потрібно спрямовувати лише на армію…

Господарські роботи та роботи у житлово-комунальній сфері повинні відбуватися у громаді системно. Можливо, комусь здається, що це «не на часі», та я з цим не погоджуюся.

Ми, допомагаючи ЗСУ та ВПО, повинні бути господарниками на місцях, підтримувати економіку, працювати на користь громади у тилу, бо Перемозі бути! А святкувати її ми повинні у гарному, охайному місті!

А.САВІНСЬКА

Поділитись:
Новини Шепетівки