З нагоди Дня Батька

Цикл родинних свят, які розпочинаються в травні з Дня Матері, завершує День Батька, який в Україні згідно з Указом Президента відзначається з 2019 року кожної третьої неділі червня.

Як зазначається в Указі, День батька встановлено з метою створення сприятливих умов для зміцнення інституту сім’ї як основи суспільства і визнання на державному рівні ролі батька у вихованні дітей.

Саме з цієї нагоди відділом у справах сім’ї, молоді та спорту міської ради у співпраці з представниками Української фундації Благодійного Фонду «Право на здоров’я», яка діє під егідою ЮНІСЕФ, проведено черговий тренінг для сімей міста. Присутні обговорювали тему: «Ролі батька і матері : через призму гендерних стереотипів». Спільно з психологом Світланою Рулою вчилися долати суспільні стереотипи щодо «чоловічих і жіночих обов’язків» в сім’ї та в суспільстві. А ще присутні дійшли висновку, що чоловіки – батьки також потребують вияву любові, уваги й подарунків з нагоди їхнього свята!

Про важливість консолідації зусиль влади, громадського сектору і мешканців громади задля створення толерантного демократичного суспільства з рівними можливостями для всіх його членів та задля перемоги наголошували у своїх виступах: заступниця міського голови Галина Безкоровайна, завідувачка відділу у справах сім’ї, молоді та спорту Наталія Стасюк, керівник мобільної мультидисциплінарної  команди  фундації БФ «Право на здоров’я» Петро Капелюх, завідувачка сектору у справах сім’ї та молоді  Алла Гайдай.

Представниками фундації вивчено потреби присутніх сімей.

 

Про державні заходи піднесення ролі батька у вихованні дітей.

Україна зобов’язалася утверджувати гендерну рівність, підписавши низку міжнародних документів, серед яких особливе місце посідає Конвенція ООН «Про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок». У преамбулі до Конвенції закріплено, що просування рівності між жінками й чоловіками становить предмет зобов’язань держав.

Але, якщо до цього часу актуальною була проблема дискримінації жінок, то зараз не менш вагомо постає проблема зменшення чоловічого населення в державі і в місті зокрема. Протягом довоєнного десятиріччя кількість осіб чоловічої статі, в цілому, в місті була на 16-17 % менше ніж осіб жіночої статі. Також термін тривалості життя чоловіків по Україні був на 10 років менше від жінок. По завершенню воєнних дій ця різниця, на жаль, буде мати ще більший розрив. Також останнім часом спостерігається збільшення сімей, в яких діти виховуються без матері. Зазначенні чинники диктують необхідність захисту чоловіків-батьків та сприяння їх активній участі в житті дитини, в необхідності закріплення правого і соціального статусу такої категорії, як «батько-одинак», в тому числі і в трудовому праві.

Тому державою здійснюються кроки щодо вирівнювання дисбалансу між правами та обов’язками матерів і татусів на законодавчому рівні.

Зокрема відбулись досить суттєві зміни щодо терміну «одинокий батько». Сімейний кодекс України доповнений положенням, згідно з яким у разі, якщо батько не перебуває у шлюбі, але виховує сам дитину, він набуває статусу одинокого батька.

Змінами до Закону України «Про відпустки» зрівнялися права батька і матері, які виховують 2-х і більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або які усиновили дитину, виховують дитину без батька/матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі).

Батька, який сам виховує дитину віком до 3-х років, заборонено залучати до нічних, понаднормових робіт, робіт у вихідні дні і направляти у відрядження. За наявності дітей віком від 3-х до 14 років, дитини-інваліда батько може залучатися до понаднормових робіт або направлятися у відрядження, щоправда, лише за його згоди (КЗпП).

Матері/батькові   надається державна допомога на утримання дитини до 18 років, якщо ж дитина далі навчається у виші, то до 23 років.

Набув чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною», який фактично зрівняв права чоловіків і жінок на декретну відпустку тощо.

 

Відділ у справах сім’ї, молоді та спорту Шепетівської міської ради

 

 

Поділитись:
Новини Шепетівки